wtorek, 1 marca 2022

Papierowe Artykuły #3 Rubel vs. Brytyjski Papier

 


O ile każdy powinien mieć szacunek do pieniądza - własnego jak i zagranicznego (z małymi wyjątkami znaczy się) tak w tym wypadku pozwólcie, że będę miał szacunek do swojej (i Waszej) dupy.

rosyjskie ruble, a dokładniej pieniądz papierowy, jak większość takich na świecie, składał się ze ścieru drzewnego, celulozy i tzw. surowca włóknistego (np. różnych włókien bawełnianych).

Dzisiaj częściej używa się specjalnego papieru na bazie bawełny lub lnu, z domieszką tzw. luminescencyjnych i kolorowych włókien (dokładny skład jest ściśle tajny).

Poza tym, musicie wiedzieć, że nowoczesne banknoty wykonane są też tworzyw sztucznych (polimerów) i nie zawierają celulozy (nowe angielskie funty, australijskie dolary itd.) Mówiąc prostym językiem, są z plastiku. Nie oznacza to oczywiście, że zwykłych papierowych walut już nie ma. Są, ale..

...do samego papieru dochodzą różnego rodzaju zabezpieczenia, które można wyczuć pod palcem - są wypukłe, wklęsłe czy zwyczajnie szorstkie lub śliskie. Chcielibyście się takim czymś podcierać? No raczej nie.

Jakby było Wam mało, musicie pamiętać o bakteriach. W 2013 firma MasterCard przeprowadziła badania, które pokazały, że na jednym banknocie może znajdować się do 26 000 różnego rodzaju bakterii (w tym gronkowce, bacillus, paciorkowce, pałeczki okrężnicy, czy salmonella) Kur*wa dużo tego ( ಠ_ಠ)

Dobra, do rzeczy. Wpis zainspirowany postem Orelek który wrzucił jakiś post z reddita na temat spadku wartości rubla względem brytyjskiego papieru toaletowego. O ile nie mam nic przeciwko heheszkom żeby dowalić kacapom, tak tutaj podliczymy:

Jedna rolka brytyjskiej srajtaśmy ma 165 listków (no rzadko zdarza się że jakiś papier ma 100 lub poniżej 140). ALE Brytyjczycy lubią być inni (lewa strona, chleb tostowy itd.) i u nich papiery mają 165 listków lub 220. Przyjmiemy jednak pierwszą liczbę, ok?

Na tapet wrzucimy papier marki Lidlowej Floralys Quilted. Taki, bo jest to papier dobrej jakości, a nie jakieś 24 rolki u opa na reddicie. Cena to £1.55 za 9 rolek, czyli po średnim kursie funta około 8,75zł (czyli podobne ceny jak u nas za 10 rolek)

Cena jednej rolki papieru to zatem 17 pensów. Idziemy dalej. Najmniejszy rosyjski nominał papierowy to 5 rubli (emitowany do 2001), który został jakiś czas temu wycofany, ale nadal można go spotkać (rzadko ale jednak). 1 rubel = 0,0067 funta, więc banknot pięciu rubli jest aktualnie wart 0,03 funta. Idziemy dalej. Na kolejne obliczenia przyjmę, że na jeden banknot przypadnie 1 listek papieru (no bo ile?) Policzmy:

£1,55 / 9 = £0,17 /rolka
£0,17/ 165 = £0,001 /listek

1 listek = £0,001

1 rubel = £0,0067 x 5 = £0,03

Wniosek: aby podetrzeć się rosyjskim rublem potrzeba najniższego dostępnego nominału, czyli właśnie 5 rubli. Z tego wynika, że niestety :( ale nie jest prawdą, że ruble są tańsze do podcierki niż brytyjska srajtaśma.

Jak już liczyć to do porządku. No monetą się nie podetrzemy -_-

POZA TYM koleś na reddicie przyjął, że jedna rolka ma tylko 45 listków (tyle to mogą mieć ręczniki papierowe) to nie dziwię się, że mu wyszło co wyszło. Po wykopowemu zakop, informacja nieprawdziwa xD

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Papierowe Artukuły #5 Historia Papieru Toaletowego

  Mirek @ mxhugo zapytał, czy będzie kiedyś artykuł o historii papieru toaletowego. No będzie, dzisiaj :) Od czego zacząć? Może od tego, że...